Produkt leczniczy Comirnaty czyli szczepionka na SARS-CoV-2 firmy

Spread the love

Już jest ulotka w języku polskim. Do pobrania tu —> Ulotka
Ograniczenia dotyczące skuteczności szczepionki

W opisie czytamy minn:

Zalecenia ogólne Nadwrażliwość i anafilaksja.
Zgłaszano przypadki zdarzeń anafilaktycznych.
Ciekawe …

„Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, szczepionka Comirnaty może nie chronić wszystkich osób, które ją otrzymały”

Nasuwa się pytanie ile procent będzie chronić a ile nie ….

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Nie przeprowadzono badań dotyczących jednoczesnego podawania produktu leczniczego Comirnatyz innymi szczepionkami.
No a po co ….

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u uczestników w wieku 16 lat lub starszych były: ból w miejscu wstrzyknięcia(>80%), zmęczenie (>60%), ból głowy ( >50%), ból mięśni dreszcze ( >30%), ból stawów ( >20%), gorączka i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (>10%). Działania te miały zazwyczaj nasilenie łagodne lub umiarkowane oraz ustępowały wciągu kilku dni od podania szczepionki. Nieco mniejsza częstość występowania zdarzeń reakto genności była związana z bardziej podeszłym wiekiem.

Mechanizm działania.

/…/
Szczepionka wywołuje zarówno odpowiedź immunologiczną polegającą na wytworzeniu przeciwciał neutralizujących, jak i odpowiedź komórkową na antygen białka szczytowego (S), co może przyczyniać się do ochrony przed chorobą >

Aha….. czyli może przyczynić się do ochrony przed COVID… może ale nie musi i nie chroni. Może chronić…

Skuteczność u uczestników w wieku 16 lat i starszych
Planuje się, że uczestnicy będą objęci kontrolą przez maksymalnie 24 miesiące od otrzymania drugiej dawki w celu przeprowadzenia ocen bezpieczeństwa stosowania i skuteczności przeciw COVID-19.

Czyli wygląda na to, że na razie brak informacji o bezpieczeństwie stosowania tej szczepionki. 2 lata będą trwać obserwacje zaszczepieńców.

Do grona testerów zaliczyć więc będzie można wszystkich, którzy przyjmą ową szczepionkę.

 

PODSUMOWANIE:

Ten produkt leczniczy został dopuszczony do obrotu zgodnie z procedurą dopuszczenia warunkowego. Oznacza to, że oczekiwane są dalsze dowody świadczące o korzyści ze stosowania produktu leczniczego. Europejska Agencja Leków dokona, co najmniej raz do roku, przeglądu nowych informacji o tym produkcie leczniczym iw razie konieczności ChPL zostanie zaktualizowana.

Genotoksyczność/rakotwórczość

Nie przeprowadzono badań genotoksyczności ani rakotwórczości. Nie przewiduje się, aby składniki szczepionki (lipidy imRNA) miały potencjalne działanie genotoksyczne.

Czyli wierzymy na słowo koncerny farmaceutycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.