Produkt leczniczy Comirnaty czyli szczepionka na SARS-CoV-2 firmy

Spread the love

Już jest ulotka w języku polskim. Do pobrania tu —> Ulotka
Ograniczenia dotyczące skuteczności szczepionki

W opisie czytamy minn:

Zalecenia ogólne Nadwrażliwość i anafilaksja.
Zgłaszano przypadki zdarzeń anafilaktycznych.
Ciekawe …

„Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, szczepionka Comirnaty może nie chronić wszystkich osób, które ją otrzymały”

Nasuwa się pytanie ile procent będzie chronić a ile nie ….

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Nie przeprowadzono badań dotyczących jednoczesnego podawania produktu leczniczego Comirnatyz innymi szczepionkami.
No a po co ….

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u uczestników w wieku 16 lat lub starszych były: ból w miejscu wstrzyknięcia(>80%), zmęczenie (>60%), ból głowy ( >50%), ból mięśni dreszcze ( >30%), ból stawów ( >20%), gorączka i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (>10%). Działania te miały zazwyczaj nasilenie łagodne lub umiarkowane oraz ustępowały wciągu kilku dni od podania szczepionki. Nieco mniejsza częstość występowania zdarzeń reakto genności była związana z bardziej podeszłym wiekiem.

Mechanizm działania.

/…/
Szczepionka wywołuje zarówno odpowiedź immunologiczną polegającą na wytworzeniu przeciwciał neutralizujących, jak i odpowiedź komórkową na antygen białka szczytowego (S), co może przyczyniać się do ochrony przed chorobą >

Aha….. czyli może przyczynić się do ochrony przed COVID… może ale nie musi i nie chroni. Może chronić…

Skuteczność u uczestników w wieku 16 lat i starszych
Planuje się, że uczestnicy będą objęci kontrolą przez maksymalnie 24 miesiące od otrzymania drugiej dawki w celu przeprowadzenia ocen bezpieczeństwa stosowania i skuteczności przeciw COVID-19.

Czyli wygląda na to, że na razie brak informacji o bezpieczeństwie stosowania tej szczepionki. 2 lata będą trwać obserwacje zaszczepieńców.

Do grona testerów zaliczyć więc będzie można wszystkich, którzy przyjmą ową szczepionkę.

 

PODSUMOWANIE:

Ten produkt leczniczy został dopuszczony do obrotu zgodnie z procedurą dopuszczenia warunkowego. Oznacza to, że oczekiwane są dalsze dowody świadczące o korzyści ze stosowania produktu leczniczego. Europejska Agencja Leków dokona, co najmniej raz do roku, przeglądu nowych informacji o tym produkcie leczniczym iw razie konieczności ChPL zostanie zaktualizowana.

Genotoksyczność/rakotwórczość

Nie przeprowadzono badań genotoksyczności ani rakotwórczości. Nie przewiduje się, aby składniki szczepionki (lipidy imRNA) miały potencjalne działanie genotoksyczne.

Czyli wierzymy na słowo koncerny farmaceutycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.