Uwaga na oszustów – oszustwa nigeryjskie

Spread the love

Zapewne każdy z nas marzył o tym aby dostać wielki spadek od krewnego z Ameryki.
Najlepiej jeszcze wielomilionowy. Wiadomo, że to pozostaje jedynie w sferze marzeń. Takie zdarzenia trafiają się niezykle rzadko.
Myślę, że łatwiej jest trafić w totka szóstkę podczas kumulacji.

Przypadek pierwszy

Ostatnio bardzo się zdziwiłem. Do grona tz. „znajomych” wysłał mi zaproszenie pewien człowiek.
Zanim je zaakceptowałem, zaglądnąłem na jego profil. Nie ukrywam, że zrobił na mnie wrażenie.
Było tam wiele fotografii z tym panem w towarzystwie szejków, i innych szych.
On sam, nienagannie ubrany w drogie garnitury szyte na miarę, ponieważ jak się okazało podczas dalszej lektury jest ważną personą w wielkim dubajskim banku. Według jego profilu nazywa się Suvo Sarkar. Jednak to nazwisko, jak i zdjęcia musiał sobie „zapożyczyć” od oryginału, ponieważ to zwykły przestępca.

Pomyślałem sobie, że zgodzę się na jego przyjęcie na poczet znajomych, tak z ciekawości co się wydaży.
Po kilku godzinach Pan Sarkar wysłał do mnie wiadomość, która mnie lekko zszokowała.
Napisał (po angielsku), że jest uradowany, że bóg (celowo piszę małą literą, bo nie wiem o jakiego boga chodzi) zesłał mnie do niego.

Wyjaśnił mi o co chodzi.

Tutaj cytuje jego wiadomość:

„I have been in search of someone with this last name 'moje nazwisko’ so when i saw you online, I was pushed to contact you and see how best we can assist each other. I believe it is the wish of God for me to come across you now. I am having an important business discussion I wish to share with you which I believe will interest you, because it is in connection with your last name and you are going to benefit from.

One Late Peter 'nazwisko’ citizen of your country had a fixed deposit with my bank in 2005 for 108 calendar months, valued at US$30,000,000.00 (Thirty Million United State Dollars) the due date for this deposit contract was last 22nd of January 2015. Sadly Peter was among the death victims in the May 27 2006 Earthquake disaster in Java, Indonesia that killed over 5,000 people. He was in Indonesia on a business trip and that was how he met his end. My bank management is yet to know about his death, I knew about it because he was my friend and I am his account officer. Peter did not mention any Next of Kin/ Heir when the account was opened, and he was not married and no children. Last week my Bank Management requested that Peter should give instructions on what to do about his funds, if to renew the contract. I know this will happen and that is why I have been looking for a means to handle the situation, because if my Bank Directors happens to know that Peter is dead and do not have any Heir, they will take the funds for their personal use, so I don’t want such to happen. That was why when I saw your last name I was happy and I am now seeking your co-operation to present you as Next of Kin/ Heir to the account, since you have the same last name with him and my bank head quarters will release the account to you.

There is no risk involved; the transaction will be executed under a legitimate arrangement that will protect you from any breach of law. It is better that we claim the money, than allowing the Bank Directors to take it, they are rich already. I am not a greedy person, so I am suggesting we share the funds equal, 50/50% to both parties, my share will assist me to start my own company which has been my dream. Let me know your mind on this and please do treat this information as TOP SECRET. We shall go over the details once I receive your urgent response ”

Chodzi o to, że mój krewny Peter (Piotr) o takim samym nazwisku co ja, zdeponował w banku 30 000 000 USD (trzydzieści milionów dolarów amerykańskich) na okres 108 miesięcy kalendarzowych. Termin wymagalności tej umowy depozytowej upłynął 22 stycznia 2015.
Niestety Peter był wśród ofiar śmiertelnych podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Javę w Indonezji 27 maja 2006 r. Oprócz niego zginęło ponad 5000 osób. Był w Indonezji w podróży służbowej i tak właśnie spotkał swój koniec.
Napisał, że znał Piotra czyli mojego wujka a nawet byli przyjaciółmi. Bankier Suvo Sarkar wiedział, że Peter nie ma żony i dzieci.
Teraz po śmierci jest problem, ponieważ umowa bankowa się skończyła i bank zwróci się do Petera z pytaniem co robić dalej. Czy przedłużyć umowę.
Jeśli się dowiedzą, że zmarł, przejmą jego pieniądze. A kierownictwo jest bogate więc po co mają mieć więcej.

No i propozycja. On załatwi to, że ja jako krewny dostanę te pieniądze. Tylko on, czyli Sarkar za to, że pomoże mi proponuje podzielić się pieniędzmi 50/50. Dopisał, że nie jest zachłanny 🙂
No i ta presja czasu.
No i oczywiście ma być to TAJNE ……

No dobra, mój krótki komentarz. Wujek żyje, nigdy nie był w Indonezji na Javie oraz ma żonę i syna.

Gość napisał, że ma to być tajne.

Ja odpisałem mu, że muszę porozmawiać z moim prawnikiem.
Później napisałem mu, że przed chwilą rozmawiałem z moim wujkiem oraz, że ma żonę od 40 lat i syna, mojego kuzyna.

Myślę, że był to błąd. Mogłem z nim jeszcze trochę popisać.
Nie wiem co się stało. Czy przestraszył się i mnie zablokował, czy jego konto zostało zablokowane jako spam i oszustwo.

 

Przypadek drugi

Ogólnie to trafiła się mi kumulacja.
Następnego dnia miałem bardzo podobną wiadomość na messenger Facebooka.

Gość, który przedstawiał się jako Samuel Bodunde ( Kevin Taylor) w wiadomości napisał, że spotkanie ze mną było przeznaczeniem. Z góry napisał, że taki sposób kontaktu jest nadużywany przez przestępców i potem trudno jest korespondować i wymieniać poglądy bez sceptycyzmu.

W wiadomości napisał, że spotkanie ze mną było przeznaczeniem. Z góry napisał, że taki sposób kontaktu jest nadużywany przez przestępców i potem trudno jest korespondować i wymieniać poglądy bez sceptycyzmu.

Przedstawił się jako pracownik banku w Dubaju i księgowy mojego zmarłego krewnego tym razem o imieniu George …… No nazwisko moje się zgadza, ale ten George ….. Mógł się ten „bankier” bardziej postarać. Poprzedni to chociaż trafił z moim nazwiskiem.

Więc mój krewny zostawił w banku depozyt w wysokości 18 500 000 (osiemnaście milionów pięćset tysięcy dolarów amerykańskich) w 2009 roku na 112 miesięcy i zmarł. Zginął tym razem w tsunami w Japonii w 2011 roku.
Terminem wymagalności umowy depozytowej był 22 styczeń 2019 roku.

Pan George nie wspomniał o krewnych a dyrekcja banku żąda wyjaśnień co dalej robić z pieniędzmi. Jeśli nie wskaże spadkobiercy to pazerni dyrektorzy wezmą te pieniądze na własny użytek.

Czas nagli i czy chcę zdobyć te pieniądze. Kevin bankowiec tak długo szukał spadkobiercy aż znalazł mnie …. Ale mam szczęście no nie 🙂

Cała operacja jest bezpieczna i wiąże się z żadnym prawnym ryzykiem
Podział 50/50.

W sumie z nim też nie bardzo korespondowałem czego także żałuję. Ciekawe jak dalej potoczyła by się ta zabawa.
Odpowiedziałem mu jedynie uśmieszkiem a on zapytał „Are you interested in this transaction or not?”
Potem albo mnie zablokował, bo nie mam dostępu do jego profilu albo on ma zablokowane konto.

 

Przypadek trzeci.

Napisała do mnie dziewczyna, że ma bardzo ważną informację do mnie i abym podał adres email, na który może napisać. Podawała się za żołnierza izraelskich sił zbrojnych.
Byłem ciekawy o co chodzi więc podałem taki jeden z moich maili.

Następnego dnia odebrałem taką wiadomość:
I will like to get acquainted with you, I am loving, honest and caring person with a good sense of humor, I enjoy meeting new people and knowing their way of life, I enjoy watching the sea waves and the beauty of the mountains and everything that nature has to offer. however, i really want to establish a true relationship that may lead into a business partner or something else. It is my pleasure meeting you, I hope all is well with you and how are you enjoying your day?.

I want you to know that we are being attacked by insurgents everyday here including car bombs and many other dangerous activities by insurgents here. During one of our rescue mission we came across a safe box that contain huge amount of money that belongs to the supporters of the over thrown government of Libya, which I believe was money meant for buying weapons and ammunition, and it was agreed by all Army officers present on that rescue mission that the money will be shared among us and which we did. So please, i will like you to give me assurance of trust and love that will lead into  real business partner.

Out of the total fund my share was $3.200,000 (Three Million Two Hundred Thousand United States Dollars) I am seeking your assistance to evacuate my share of the money out of this country (Libya) to your own country for you to keep it safe on my behalf till i come over to your country, So i want you to assure me that if this money is been delivered to you in your country that you are going to be trustworthy to keep the money till when i will come to your country to meet you face to face to collect the money back from you.

It’s clear to me that you might be scared of this proposal, but i want to let you know that i have made solid arrangements with a Security Company and they have promised to deliver the fund through diplomatic method to any of my choosing destination.

This delivery is going to be handle legally by the Courier Security Company and there will not be any form of risk involve in the process and the money will be pack safely in a truck case and the same case will be deliver to you in your country. 

I have decide to compensate you with 30% of the total money once after the money is delivered to you, while the rest balance shall be my investment capital in your country.

One passionate appeal I will make to you is not to discuss this matter to a third party, if you do not want to be part to this business please delete this letter from your email box to avoid any leakage of this information and it will be dangerous to me based on my position here.

I have chosen to contact you after my prayers and I believe that you will not betray my trust nor thwart my dream, though you may wonder why I am so soon revealing myself to you without formal introduction, well, I will say that my mind convinced me that you are the true person to help me in receiving and investing this Fund.

Note; I do not know how long we are going to remain here and my fate since I have survived two bomb attack here, which prompted me to search out for a reliable and trust worthy person to help me receive and invest the Fund, because I will be coming over to your home country to invest and start a new life not as a soldier anymore.

I hope my explanation is very clear but if you need further clarification just let me know and i will explain further, I want to let you know that here in the military zone we are not allow to make use of mobile phone, we only make use of radio message and email communication so please let us continue communicating through email for the mean time.

Conclusively,i wish you could send me a reply immediately in regards to this proposal, your urgent reply will be highly appreciated. Attached here is my pictures and the cash box. I Wait to receive your acceptable reply as soon as you read this letter. :

List rozpoczęty w ten sposób:
Chciałbym się z tobą zapoznać, jestem kochającą, uczciwą i opiekuńczą osobą z poczuciem humoru, lubię poznawać nowych ludzi i znając ich styl życia, lubię oglądać fale morskie i piękno gór i wszystko, co natura ma do zaoferowania…… ble, ble, ble …. Tłumaczenie przygotuję wkrótce.
W skrócie.
Walczy w Libii. Jej oddział znalazł sejf w którym są pieniądze. Z całej kasy jej udział to 3 200 000 USD.
Te pieniądze chce przekazać mi abym się nimi zaopiekował do jej przyjazdu do mojego kraju, gdzie spotkamy się.

Przesyłka będzie obsługiwana przez firmę kurierską zgodnie z prawem i nie będzie żadnej formy ryzyka związanego z tym procesem, a pieniądze zostaną bezpiecznie zapakowane w skrzynię ciężarówki, a ta sama skrzynka zostanie dostarczona do mnie w moim kraju.

No to kierowca firmy kurierskiej zapakuje ponad trzy miliony bagsów i przywiezie do mnie do domu. Żeby było jeszcze bardziej śmiesznie zrobi to z terenu Libii, gdzie do dzisiaj trwają walki, co sama napisała, że wciąż wybuchają bomby, ładunki wybuchowe i udało się jej dwa takie ataki przeżyć. Chce jak najszybciej z stamtąd wyjechać i otworzyć za te pieniądze biznes w moim kraju.
Dla mnie obiecuje 30% z tych 3 200 000 dolarów.

Super kumulacja.
Od jednego krewnego 15 000 000 $

od drugiego 9 250 000 $

od izraelskiej wojowniczki 960 000 $

W sumie dostanę aż ‭25 210 000

Czy to nie moje szczęśliwe 3 dni :)‬

No dobra teraz real.

Na stronach www.policja.pl jest na ten temat artykuł z dnia 23.05.2012, w którym jest napisane o podobnym przypadku, z tą różnicą, że ktoś uwierzył i stracił dużo pieniędzy. 30 000zł

 

Poniżej zamieszczam dwa cytaty ze strony policji:
„Ponad 30 tys. złotych stracił 32-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który padł ofiarą tzw. „oszustwa nigeryjskiego”. Autor przesłanego mailem listu twierdził, że mężczyzna odziedziczył ogromny spadek po kuzynie z Malezji, a jego odzyskanie jest na wyciagnięcie reki. Skuszony tą niecodzienną propozycją mężczyzna dla formalności wykonał kilka opłat manipulacyjnych. Niestety po spadku nie było ani śladu, tak jak i pieniądzach, które stracił.”

[…]

„Z korespondencji „adwokata” wynikało, że aby zdobyć spadek należy założyć konto w banku w Malezji i wpłacić na nie 10 tys. dolarów. Mężczyzna wykonał polecenie wpłacając ponad 30 tys. złotych na podane konto. Innym razem z treści następnego maila wynikało, że transfer pieniędzy ze spadku na jego konto w Polsce został zablokowany do wyjaśnienia przez organizację kontrolującą przepływ pieniędzy pod kątem ich pochodzenia. W rezultacie, zaszła konieczność wpłacenia jeszcze kolejnych 10 tys. dolarów, by przebrnąć przez tę kontrolę. Zniecierpliwiony tymi procedurami mężczyzna w końcu uświadomił sobie, że został oszukany. Spadek okazał się fikcją. Prawdziwa jednak była utrata ponad 30 tys. zł. „

Cały artykuł do przeczytania pod tym linkiem: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/77719,Uwaga-na-oszustwa-nigeryjskie.html

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.