Policjant może odmówić wykonania rozkazu.

Spread the love

W dobie plandemii, upadający przedsiębiorcy otwierają po długim czasie postoju swoje firmy. Rząd zabronił im  prowadzenia działalności, tłumacząc to obostrzeniami, które zresztą są sprzeczne z ustawą zasadniczą, czyli konstytucją.
Pokazały to niejednokrotnie wyroki sądów. O jednym z nich można przeczytać tutaj –> https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/wsa-w-warszawie-orzekl-ze-rzadowe-zakazy-epidemiczne-sa-sprzeczne-z-konstytucja/e5el6q1

Siły policji i sanepidu nękają i zastraszają poprzez ciągłe obserwacje i naloty w wielkich ilościach oddziałów OPP ( dawniej ZOMO)  wszystkich odważnych przedsiębiorców.

 

Policjanci słupy raczej rozmowni nie są. Sprawiają wrażenie naćpanych. Krąży po internetach nawet filmik na którym widać, że źrenice policjanta są mocno otwarte i nie reagują w ogóle na światło.

Jednak chcę tutaj poinformować, że policjant ma prawo odmowy wykonania rozkazu, jeśli jest on sprzeczny z polskim prawem. Przypominam, że każde działania policji i sanepidu są nielegalne. (omówione wcześniej wyroki sądów)

Aby dowieść mojej opinii wskaże tutaj artykuł z ustawy o Policji:
otóż w rozdział  10 jest opisana odpowiedzialność dyscyplinarna i karna policjantów.

Art.  132.  [Naruszenie dyscypliny służbowej]
ust 3.  Naruszenie dyscypliny służbowej stanowi czyn policjanta polegający na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów.
podpunkt2) odmowa wykonania lub niewykonanie rozkazu lub polecenia, z zastrzeżeniem przypadku określonego w art. 58 ust. 2;

Zaglądamy więc do artykułu 58 ust 2;

Mówi on o:

 

Rozdział  7

Obowiązki i prawa policjanta

Art.  58.  [Podstawowe obowiązki policjanta]

1.  Policjant jest obowiązany dochować obowiązków wynikających z roty złożonego ślubowania.
2.  Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.

3.  O odmowie wykonania rozkazu lub polecenia, o których mowa w ust. 2, policjant powinien zameldować Komendantowi Głównemu Policji z pominięciem drogi służbowej.

Zastanawiam się czy policjanci nie znają swoich praw? Nie znają ustawy o policji?
Może jednak jest im dobrze w uporczywym nękaniu i zastraszaniu Polaków.

Tutaj zakończę i każdy może dokonać własnych przemyśleń i dojść do własnego wniosku. Ja tylko przedstawiłem fakty i ustawę.

linki do ustawy o policji:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/policja-16793593

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/policja-16793593/roz-10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.