Policjant może odmówić wykonania rozkazu.
W dobie plandemii, upadający przedsiębiorcy otwierają po długim czasie postoju swoje firmy. Rząd zabronił im prowadzenia działalności, tłumacząc to obostrzeniami, które zresztą są sprzeczne z ustawą zasadniczą, czyli konstytucją.
Pokazały to niejednokrotnie wyroki sądów. O jednym z nich można przeczytać tutaj –> https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/wsa-w-warszawie-orzekl-ze-rzadowe-zakazy-epidemiczne-sa-sprzeczne-z-konstytucja/e5el6q1
Siły policji i sanepidu nękają i zastraszają poprzez ciągłe obserwacje i naloty w wielkich ilościach oddziałów OPP ( dawniej ZOMO) wszystkich odważnych przedsiębiorców.
Policjanci słupy raczej rozmowni nie są. Sprawiają wrażenie naćpanych. Krąży po internetach nawet filmik na którym widać, że źrenice policjanta są mocno otwarte i nie reagują w ogóle na światło.
Jednak chcę tutaj poinformować, że policjant ma prawo odmowy wykonania rozkazu, jeśli jest on sprzeczny z polskim prawem. Przypominam, że każde działania policji i sanepidu są nielegalne. (omówione wcześniej wyroki sądów)
Aby dowieść mojej opinii wskaże tutaj artykuł z ustawy o Policji:
otóż w rozdział 10 jest opisana odpowiedzialność dyscyplinarna i karna policjantów.
Art. 132. [Naruszenie dyscypliny służbowej]
ust 3. Naruszenie dyscypliny służbowej stanowi czyn policjanta polegający na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów.
podpunkt2) odmowa wykonania lub niewykonanie rozkazu lub polecenia, z zastrzeżeniem przypadku określonego w art. 58 ust. 2;
Zaglądamy więc do artykułu 58 ust 2;
Mówi on o:
Rozdział 7
Obowiązki i prawa policjanta