Szczepionka firmy Moderna

Spread the love

 

Ulotka  szczepionki firmy Moderna.

JAKIE SĄ ZAGROŻENIA PODANIA SZCZEPIONKI FIRMY MODERNA PRZECIWKO COVID-19?

Efekty uboczne, które zostały zgłoszone w przypadku szczepionki Moderna przeciwko COVID-19, obejmują:
• Reakcje w miejscu wstrzyknięcia: ból, wrażliwość i obrzęk węzłów chłonnych w tym samym ramieniu, w którym wykonano wstrzyknięcie, obrzęk (stwardnienie) i zaczerwienienie
• Ogólne skutki uboczne: zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, dreszcze, nudności i wymioty oraz gorączka.
Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że szczepionka Moderna COVID-19 może wywołać ciężką reakcję alergiczną. Ciężka reakcja alergiczna występowała zwykle w ciągu kilku minut do godziny po podaniu dawki szczepionki Moderna COVID-19. Z tego powodu pielęgniarka podająca szczepionkę powinna poprosić Cię o pozostanie w miejscu, w którym otrzymałeś szczepionkę, w celu monitorowania po szczepieniu. Objawy ciężkiej reakcji alergicznej mogą obejmować:
• Trudności w oddychaniu
• Obrzęk twarzy i gardła
• Szybkie bicie serca
•  Wysypka na całym ciele
• Zawroty głowy i osłabienie
Mogą to nie być wszystkie możliwe skutki uboczne szczepionki Moderna COVID-19. Mogą wystąpić poważne i nieoczekiwane skutki uboczne. Szczepionka Moderna COVID-19 jest nadal przedmiotem badań klinicznych.

 

JAKIE ŚRODKI ZARADCZE SĄ PROGRAMEM ODSZKODOWANIA ZA SZKODY?

Program kompensacji obrażeń ciała (CICP) to federalny program, który może pomóc w pokryciu kosztów opieki medycznej i innych szczególnych wydatków określonych osób, które zostały
poważnie zraniony przez niektóre leki lub szczepionki, w tym tę szczepionkę. Zasadniczo wniosek należy złożyć do CICP w ciągu jednego (1) roku od daty otrzymania szczepionki. Do
dowiedz się więcej o tym programie, odwiedź https://www.hrsa.gov/cicp lub zadzwoń 1-855-266-2427.
Dotyczy to USA. A co w Polsce? Nie wiem.

JAKIE SĄ KORZYŚCI ZE SZCZEPIONKI MODERNA COVID-19?

W trwającym badaniu klinicznym wykazano, że szczepionka Moderna COVID-19 zapobiega COVID-19 po 2 dawkach podanych w odstępie 1 miesiąca. Czas trwania ochrony przed COVID-19 jest obecnie nieznany. (jest to nadal tłumaczenie ulotki)

CO JEŚLI NIE POSTANOWIĘ NIE OTRZYMAĆ SZCZEPIONKI MODERNA COVID-19?

To Ty decydujesz, czy chcesz otrzymać szczepionkę Moderna COVID-19, czy nie. Jeśli zdecydujesz się go nie otrzymywać, nie zmieni to Twojej standardowej opieki medycznej.

Wynika z tego, że w USA lodzie mogą decydować. Zobaczymy co zdecyduje polski rząd.

Wracając do ulotki. Jest tam zapis o tym, że szczepionka nie przeszła badań klinicznych i jest wydana do użytku w sytuacji awaryjnej. Warunkowo.

czytamy dalej:

CZYM JEST ZEZWOLENIE NA UŻYCIE AWARYJNE (EUA)?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków udostępniła szczepionkę Moderna COVID-19 w ramach mechanizmu dostępu w nagłych wypadkach zwanego EUA. EUA jest poparte deklaracją Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), że istnieją okoliczności uzasadniające warunkowe użycie  preparatu i produktu biologicznego podczas pandemii COVID-19.
Szczepionka Moderna COVID-19 nie została poddana temj samej incpekcji, badaniu , co produkt zatwierdzony  przez FDA. FDA może wydać EUA, gdy spełnione są określone kryteria, w tym brak odpowiednich, zatwierdzonych i dostępnych alternatyw. Ponadto decyzja FDA  jest oparta na całości dostępnych dowodów naukowych wskazujących, że produkt może skutecznie zapobiegać COVID-19 podczas pandemii COVID-19 oraz że znane i potencjalne korzyści produktu przeważają nad znanymi, potencjalnymi zagrożeniami związanymi z produktem. Wszystkie te kryteria muszą być spełnione, aby produkt mógł być używany podczas pandemii COVID-19.
Dla szczepionki Moderna COVID-19  EUA obowiązuje przez czas trwania COVID-19
Deklaracja EUA uzasadniająca awaryjne użycie tych produktów, chyba że zostanie wypowiedziana lub cofnięta (po których produktów nie można już używać).]

Podsumowując.

Skutki uboczne lekko przerażające. Nie ma gwarancji, że szczepionka zadziała. Wręcz informacja, że nie działa ona na wszystkich.

Każdy powinien wnikliwie przeczytać ulotkę danej szczepionki, skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym szczepienia i dopiero wtedy podjąć decyzję o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia szczepionki zważając na przewagę dobrych skutków nad złymi.
Ciekawe ile osób skorzysta z tej możliwości. Ilu natomiast przyjmie szczepionkę jak szczur laboratoryjny.
Decyzja należy do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.